• İğneli Epilasyon

*İğneli epilasyon uygulaması; bu alanda özel eğitim almış, sertifikalı hemşiremiz tarafından yapılmaktadır.

Merkezimizde ATT Epimax RF Blend Flash cihazı kullanılmaktadır. Flash(acısız), Termoliz(klasik) ve blend (karışık) olmak üzere üç ayrı formu bulunmaktadır. Merkezimizden temin edebileceğiniz; gümüş ve altın olarak iki çeşidi bulunan iğneler; uygulama yapılacak bölgeye ve hassasiyete bağlı olarak tercih edilir. İğneler, kesinlikle kişiye özel kullanılmalı ve kullanımdan sonra da iğne kutusu içerisinde özenle saklanmalıdır.

İğneli epilasyon; uzun yıllardır uygulanan en eski epilasyon yöntemidir. Genel olarak her türlü kıl yapısında etkili olabildiği söylenebilir. Bu nedenle; lazer epilasyon teknolojilerinin etkili olamadığı sarı, kızıl, beyaz ve ince kıllarda iğneli epilasyon ile sonuca ulaşılabilir.

İğneli epilasyon, ustalık gerektiren ve mutlaka steril koşullarda uygulanması gereken bir işlemdir. Bu yöntemde, kişiye özel, ince ve yumuşak steril bir iğneyle kıl köküne girilir. Kılın yapısına uygun bir dozda akım gönderilerek, kıl kökünün tahrip olması sağlanır. Tahrip olan kıl, kökü ile birlikte yüzeye çıkar ve böylece işlem tamamlanmış olur.

Sorular ve Cevaplar

• 1-İğneli epilasyon işleminden önce yapılması gerekenler nelerdir?

Kıllara kökten alma işlemi uygulanmışsa (ağda, ip, cımbız, epilatör gibi) en az 20 gün beklenmeli, kısaltma işlemi yapıldıysa da (jiletle ve makasla kesmek gibi) en az 3-4 gün geçmiş olmalıdır. Kılların 2-4 mm arası uzunlukta olmaları idealdir. Kıl sarartma işlemi elektrolizi engelleyici veya etkisini değiştirici bir özellik taşımaz. Ancak müdahale edilecek bölgenin hassaslaşması veya irrite olmasına sebep olabileceğinden tedaviden önce 2 gün boyunca tüy sarartıcı ürünlerin kullanılmaması gerekir. Müdahale yapılacak bölge özel solüsyonlar ile temizleneceğinden makyaj da yapılmaması önerilir.

• 2-İşlem esnasında ağrı hissedilir mi?

Makinemizin Flash (ağrısız) özelliği ile, klasik iğneli epilasyon uygulamalarına nazaran çok daha az bir ağrı hisse oluşur. Oluşan ağrı hissi, kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak değişmekle birlikte birçok hasta ağrı hissetmediğini ifade etmektedir. Ağrı eşiğiniz çok düşükse, tedaviden 30 dk. evvel, müdahale yapılacak bölgeye “EMLA” krem uygulanabilir. Bu kremin içeriğindeki, Lidocaine ve Prilocaine adlı lokal anestezikler sayesinde; ağrı hissetmemeniz sağlanmış olur.

• 3- Lazer epilasyon mu, iğneli epilasyon mu daha etkilidir? Tercih yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Lazer epilasyon, tıbbın önemli teknolojik gelişmelerinden biridir. Geniş alanlarda daha kısa sürede işlem yapılabilmesi, daha az ağrı hissi ve tüylerin lazere uygun olduğu durumlarda daha kısa bir tedavi süreci ile sonuca ulaşılabilmesi en önemli avantajlarıdır. Fakat; lazer teknolojilerinin etkili olamadığı melanin barındırmayan sarı, kızıl ve beyaz kıllarda etkili olabilecek tek sistem de iğneli epilasyon uygulamasıdır. Bunun yanı sıra, özellikle yüz bölgesinde görülen az sayıda tüylenmede, lazer epilasyona bağlı artış yaşanma ihtimali olduğundan bu alanlarda da iğneli epilasyon yapılması daha uygun olacaktır.

• 4-Solaryum ve güneş banyosundan sonra iğneli epilasyon yapılabilir mi?

Solaryum veya güneş banyosundan 1 gün sonra uygulama yapılabilir. Fakat, iğneli epilasyon uygulamasından sonra en az 3 gün boyunca güneş etkisine dikkat edilmeli ve güneş gören bölgeler yüksek koruma faktörlü güneş kremleri ile korunmalıdır.

• 5-iğneli epilasyon uygulamasından sonra dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

İşlem yapılan bölgeye 24 saat boyunca çok sıcak veya çok soğuk su uygulanmamalıdır. Gözenekleri açık olan cildin hassasiyetini artıracağından deodorant, parfüm veya fondaten gibi ürünlerin de bu süre boyunca kullanılmaması tavsiye edilir.

İşlem sonrasında cilt üzerinde hafif bir kızarıklık ve kabarma gözlenebilir. Bunlar, tamamen doğal reaksiyonlar olup genel olarak 1-2 saat içerisinde tamamen yok olurlar. Çok hassas ciltlerde 1-2 gün sürebilen bu kızarıklıklar, bir takım kremlerin kullanımı ile birlikte hızla iyileşme gösterirler.

• 6-İğneli epilasyon hangi bölgelere ve kimlere yapılamaz?

Kalp pili kullananlar ile hamilelere yapılamaz. Şeker hastalığı olan kişilerde de hekimlerinin onayı alınarak, dikkatli uygulama yapılmalıdır.

İğneli epilasyon; burun içine, kaş altı ve üzerine, kulak içi ve kıkırdak yapısına, meme ucuna, platin olan bölgeye ve ben, sivilce, uçuk, mantar ve egzama üzerine de yapılmamalıdır.

• 7-iğneli epilasyon tedavisi, hangi aralıklarla yapılır, kaç seans sürer ve sonrasında tüyler tekrar çıkar mı?

Genel olarak 1 aylık periyotlar gerekirken, bu süre kişiden kişiye ve bölgeye göre farklılık gösterebilir. Seans sayıları da kıl tipi, hormonel aktivite ve işlem yapılan bölgeye göre farklı olabilmektedir. Sadece birkaç seansın yeterli olabildiği durumlar olduğu gibi, uzun seanslar sürebilen uygulamalarda gözlemlenmiştir.

İğneli epilasyon işleminden sonra, tüylenmeyi tetikleyecek hormonal değişiklikler (gebelik, yumurtalık kistleri, aşırı ilaç kullanımı gibi) olmadığı sürece genel olarak kalıcılık kesindir denebilir.