• Lazer Epilasyon

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı, en etkin ,en sağlıklı ve en güvenilir yoludur.Lazer ışını cilt tarafından emilerek direkt kıl kökünde yoğunlaşarak kıl kökünü tahrip eder. Burada yoğunlaşan lazer enerjisi çevre deri ve dokuda hasar yapmadan kıl kökünü yakar . Uygulamadan sonra yanan tüylerin bir kısmı hemen dökülür . Diğer bazı tüyler ise işlem sonrası 2-3 hafta içinde deriden atılır ve devam eden seanslarla kılların tekrar çıkmaması sağlanır.

Lazer Epilasyon uygulamalarımızda Amerika'dan FDA onaylı, her türlü deri tipine uygulanabilen, acısız, etkili ve hızlı * ND YAG Lazer ve * Alexandrite Lazer cihazları kullanılmaktadır.

Alexandrite Lazer Epilasyon Sisteminin Üstünlüğü :

Tüm dünyada yaygın kullanımı ile elde edilen sonuçlar Alexandrite Lazer sisteminin diğer yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar güçlü olduğunu kanıtlamıştır.

Alexandrite Lazer ile Epilasyonun daha kalıcı sonuçlar vermesi , koyu kıllarda mükemmel çalışması , Uygulama öncesi traşlama gerektirmemesi Hasta açısından yok denecek kadar az acı oluşturması, zaman yönünden kısa sürede büyük alanlarda uygulanabilmesi ve özel bakım gerektirmemesi tercih edilme nedenlerinin başlıcalarıdır.

Merkezimizde kullanılan bir diğer lazer epilasyon cihazı olarak ta Nd-yag lazer (1064 nm) ; her cilt tipine güvenle uygulanabilen ve ince kıllarda da etkili olan bir cihazdır. En koyu cilt tipi olan Afro-Americana dahil, cilt lekelenmesine sebep olmaksızın uygulanabilir. Bu nedenle yazın uygulanmasında bir sakınca yoktur. Bu lazer sisteminin melanine hassasiyeti çok azdır. Deriye lazer enerjisini gönderirken en dış tabakayı koruyan özel soğutucu ünitesi de mevcuttur.

• Lazer Epilasyon Öncesi & Sonrası Bilgiler

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ;
Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki kıllara son 20 gün içerisinde kökten alma işlemi (ip-cımbız-ağda-epilatör) yapılmamış olmalıdır. Bunun nedeni lazerin etkileyeceği kıl köklerinin oluşumunu beklemektir.

Tüyleri isterseniz yüz bölgesinde keserek kısaltabilir, tüy dökücü krem kullanabilir vücut bölgelerinde ise en son 3 gün öncesine kadar jiletle kısaltma yapabilirsiniz. Tüylerin uzun olmaları gerekmez, tüm köklerin yüzeye çıkmış olması yeterlidir.
Uzman tarafından hastanın görülüp değerlendirilmesi, tüylenmenin nedeninin araştırılması, gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılması gerekebilir. Hormon problemi tesbit edilen hastalarda tedaviyle birlikte devam edilirse başarılı sonuçlar alınır.
Tedavi başlamadan 1 ay öncesine kadar güneş banyosu ve solaryuma gidilmemiş olması gerekmektedir.
Bronzlaşmış bir tende cilt renginin normal tonuna yaklaşması beklenmelidir.
Tedavi öncesi tüy rengini açıcı ürünler kullanılmamalıdır
Cildi soyan ürün kullanılıyorsa(peeling-retinotik asit-glikolik asit vb.) 15 gün önce bırakılmışolmalıdır.
Lazer epilasyon uygulanmadan önce cilt üzerinde kozmetik ürünler olmaması gereklidir.

LAZER EPİLASYON SONRASI;
Lazer epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. Bir hafta kese, peeling gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır.
Epilasyondan sonra bölgedeki tüyler 15 gün süre içerisinde uzayarak dökülme gösterirler. Uygulama yapılan bölgede hafif bir kabarıklık, kızarıklık nadiren kabuklanma ve sivilce Merkezimiz de 15 gün süre içerisinde ücretsiz kontrol seansı ile seanslarınızın takibi yapılarak uygulamadan memnun kalmanız sağlanır.
Seansların yüz bölgesi için 4-6 hafta , vücut bölgeleri için 6-8 haftalık aralıklarla yapılması gerekir.Bu sürelerin düzenli takibi ile başarılı sonuçlar elde edilir.
Uygulamadan sonra özellikle ilk bir hafta yoğun güneşe maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir.Zorunlu olarak güneşe maruz kalınırsa (özellikle yüz bölgesi için) yüksek koruma faktörlü (en az 45 faktör olması şartıyla) güneş kremleri kullanmanızı öneririz.

• Diğer Lazer Epilasyon Sistemleri

* Ruby lazer
* Alexandrite lazer
* Diode lazer
* Nd YAG lazer

DİĞER LAZER EPİLASYON CİHAZLARI;
Diode Lazer :(800 nm) Yeni bir teknoloji olması dolayısıyla henüz yeterli yayın yoktur. Diode lazer uygulamalarında, bu dalga boyunun melanine bağlanma kapasitesinin daha az olması nedeniyle derinin üst tabakalarını rahatlıkla geçip kıl köküne daha kolay ulaşarak sadece kıl gövdesini değil kıl kökünü de tahrip ettiği düşünülmekte. Bu lazerle tip 3 (buğday ten) ve daha koyu tenlilerde kalıcı epilasyon sağlama şansı daha yüksektir. Hipopigmentasyon( beyaz beneklenme) ve hiperpigmentasyon( koyu beneklenme),yanık, su toplama gibi yan etkiler daha az olarak görülebilmektedir.

Ruby Lazer : Q-Switched, Normal ve long pulsed formları vardır.Normal ve long pulsed olanları epilasyonda kullanılır.Ruby lazerde kullanılan lazer enerjisi kısa dalgaboylu olduğundan melanine yüksek bağlanma özelliği gösterir bu nedenle esmer ve koyu tenlilerde etkinliği zayıf, yan etkileri fazladır.Long Pulsed model etkinlik ve yan etkiler açısından daha güvenli bir model olduğundan kullanılması önerilen modeldir. Kıl folikülleri tamamen yok olmaz.

Intense Pulsed Light (IPL) Gerçek bir lazer değildir. Birçok dalga boyu birden yayılır. Filtre kullanılarak istenen dalga boyuna ayarlanır (600-1100nm).Yanlızca pigmente ,damarsal lezyonlarda ve epilasyonda kullanılır. Bu sistem daha çok facial rejuvenation (yüz gençleştirme) sistemi olarak kullanılmaktadır. Derideki bazı lekelerin tedavisinde de kullanılmaktadır. Tedavi sonrası, lekeler 10-14 günde kaybolur. Lezyonlar diğer lazerlere oranla on kat daha hızlı tedavi edilir Epilasyon için tüm deri ve kıl tiplerinde kullanılabildiği söylenmekle birlikte de kullanımı fazla ayrıntılı ve zor olan bu lazer açık renk ciltler dışında deride sık olarak hassasiyet ve yanıklara neden olabilmektedir.

Fotoepilasyon Nedir. Işık bazlı sistemler IPL Lazer Mavi Işık nedir ?

Işık bazlı sistemler: ( IPL Laser , Mavi Işık , Fotoepilasyon yöntemi vs.)

Bunlar gerçek lazer epilasyon değillerdir, sadece yoğunlaştırılmış ışık sistemleridir. Bu yöntemler derindeki köklere ulaşıp kıl kökünü tahrip gücüne sahip olmadıklarından daha ziyade bir modern ağda yöntemi olarak kabul edilir ve geçici etki gösterirler.

Uygulama sırasında cihaz cilde temas ettiğinden hijyen açısından sorun oluşturmaktır. Vücut kıllarından kalıcı olarak bu yöntemler ile kurtulamazsınız.