• Lazer epilasyon güvenli midir, insan sağlığı için bir risk söz konusu mudur?

Tıbbın önemli teknolojik buluşlarından olan lazer, son 20-30 yıldır gelişerek göz ameliyatlarından, diş dolgularına kadar güvenle kullanılmaktadır. Doğru vakada uygun dozlar seçilerek yapılan lazer epilasyonun ne kanserojen ne de radyasyon gibi zararlı etkileri yoktur. Lazerin ürettiği enerji, belirli bir dalga boyu ışıktan oluşmaktadır.
Cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşan bu ışık, vücutta herhangi bir artık bırakmaz. Sadece kıl köküne ulaşabilen lazer ışınının, herhangi bir organa hatta hücreye zarar vermesi mümkün değildir.

• Lazer epilasyon, kimlere ve hangi bölgelere uygulanabilir?

Kişinin cilt ve kıl renginin lazer epilasyona uygun olması koşuluyla 14 yaş üstü bay-bayan herkese uygulama yapılabilir. Beyaz tenli ve koyu renk kıla sahip kişilerde daha iyi sonuçlar alınmasına karşın, gerekli doz ve süre ayarlamaları yapılarak esmer tenli kişilerde de son derece iyi sonuçlar alınabilmektedir.
Lazer epilasyon; göz çukuru ve kaş altı hariç, vücutta tüylerin lazere uygun olduğu her alana uygulanabilir.

• Lazer epilasyon kimlere uygulanamaz?

Ağızdan yüksek doz A vitamini alanlar ile hamileler de uygulanmamalıdır. Ağır kalp ve diyabet hastaları ile epilepsi (sara) hastalarında hekimlerinin onayı alınarak dikkatli uygulama yapılmalıdır.

• Lazer epilasyon kalıcımıdır?

Bir takım hormonel değişikliklere bağlı olarak (gebelik, yumurtalık kistleri gibi) eskisi gibi olmamak kaydıyla ve sadece bu belirtilen dönemlerde tüylerde bir hareketlenme yaşanabilir. Bu durumlar haricinde genel olarak kalıcılık kesindir.

• Lazer epilasyon acılı bir yöntem midir?

Kullanılan güçlü soğutma sistemi ile acının daha az hissedilmesi sağlanmakta olup, oluşabilecek komplikasyonların da önlenmesi hedeflenmektedir. Olası acı hissi kişiden kişiye değişmekle birlikte hastaların büyük çoğunluğu acı hissetmemektedir.

• Neden birden fazla seans gerekir?

Vücudumuzdaki kılların oluşma, gelişme ve dökülme gibi farklı yaşam evreleri vardır. Aynı bölgede farklı evredeki kıllar bir arada bulunmaktadır. Kılın lazere en duyarlı olduğu evreyi bulmak için lazer uygulaması belli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Seans sayısı kişiden kişiye ve aynı kişide farklı bölgelerde değişiklik gösterir.

• Lazer epilasyonda seans aralıkları ne olmalıdır ve tüylerin yok olması için kaç seans gerekir?

Yüz bölgesi için seans aralıkları 1,5 ay, vücut bölgesi için ise 2 aylık periyotlar şeklinde devam eder. İlerleyen seanslarla birlikte, tüyler daha geç çıkmaya başlar ve aralıklar açılır. Bir sonraki randevular, her seansa gelindiğinde programlanır ve bir gün önceden mutlaka hatırlatma yapılır.
Başarılı bir tedavi sonucu için, seansların düzenli takibi son derece önemlidir. Randevu ertelemelerinin, hekiminizin kontrolü altında yapılması gerekir.
Ortalama olarak seans sayıları, yüz bölgesi için 10-15 seans, vücut bölgesi için ise 4-8 seans aralığında olabilmektedir. Bu seans sayıları, kişisel özelliklerinize göre (kıl ve cilt tipiniz, hormonel aktiviteniz, yaşınız, genetik faktörler gibi) farklılık gösterebilir.

• Lazer epilasyon işlemi sonrası herhangi bir yan etki görülür mü?

İşlem sonrasında cilt üzerinde hafif bir kızarıklık ve kabarma beklenen ve olağan bir durumdur. Bunların tamamı geçici olup, 15 dakika ile 3 saat aralığında değişmekle birlikte tamamen yok olur.
Kişiye özel farklı etkilerde de (binde bir cilt üzerinde birkaç gün süreli morluk, nadiren de gaz alerjisi olan kişilerde görülen cilt hassasiyetleri) hekimlerimizin uygulayacağı ilaç tedavisi ile kısa bir süre içerisinde tamamen yok olurlar.

• Hormon tahlili yapılması hangi durumlarda gerekir?

Bazı kişilerde, kıl sorunu hormonsal nedenlere bağlı olabilir. Bu durumda, lazer epilasyon uygulaması mutlaka tıbbi tedavi ile birlikte yürütülmelidir. Her bölge ve tüylenme için hormon tahlili gerekli değildir. Hekiminiz sizi bu konuda mutlaka bilgilendirip, yönlendirecektir.

• Bir lazer epilasyon seansı ne kadar sürer?

Cihazlarımızın geniş başlıkları ve hızlı çalışma özelliğine sahip olması ile işlemler kısa sürede tamamlanabilmektedir. Örneğin bıyık 1-2 dk. Tüm yüz 5-10 dk. Kol altı 5-10 dk. Tüm bacak 45 dk-1 saat, sırt 30 dk-1 saat gibi aralıklarda tamamlanır.

• Gebelikte lazer epilasyon uygulaması yapılabilir mi?

Bu konu ile ilgili herhangi bir çalışma sonucu elde edilmiş bir kesinlik olmadığı için, kurumumuz hekimleri gebeliğin tüm dönemlerinde lazer epilasyon uygulanmamasını tavsiye etmektedirler.

• Lazer epilasyonda fiyat uygulaması nasıl yapılıyor?

Fiyatlar, uygulama yapılacak bölgeye ve bu bölgedeki kıl yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Herkes için alanlar ve tüy yoğunluğu farklı olduğu için, standart bir fiyat politikası etik bulunmamaktadır.
Seans başına fiyat değerlendirilmesi yapılıp, ilerleyen seanslarla birlikte tüylerdeki azalmaya bağlı olarak indirim uygulanır. Azalma olmasına rağmen tüm seans çalışmalarında genel olarak aynı alan çalışılır, yapılan indirim ile maliyetten çok fazla etkilenmemeniz ve memnuniyetiniz amaçlanır.